L’Echappee Belle Ultra Trail Yarış Raporu

Önce bir nefes alalım :- )

Şimdi nereden çıktı L’Echappee Belle Ultra Trail yarışı…

2017 yıl sonuna  doğru ekip iş başında (İsmail Eren,Dilek Özgürel) 2018 yılı için yeni rotalar,yeni maceralar için  internette search yapıyoruz.İsmail’in böyle de bir yarış varmış hadi gidelim ! demesiyle birlikte L’Échappée Belle  Ultra Trail yarışı listemize alındı.Liste kabarık hepsine gidebilmemiz için iş yerinden sonsuz izin almamız gerekiyor :- ) Kendimizce elemeler yapıyoruz,listemizin son halinin kesinleşmesiyle birlikte 2018 yılının ortalarına doğru yarışa kayıt oluyoruz.

2018 yılı başından itibaren antrenmanlarım istediğim düzende gitmiyordu.İş yoğunluğu ve kendimi yeterince motive edemediğimden yine düşük antrenmanlarla yarış koşmaya başlamıştım.Bu şekilde İznik Dağ Marathonu ve favori yarışım Transylvania tamamlamıştım,alt yapım olduğundan girdiğim yarışı tamamlamakta  zorlanmıyordum.Sağlam finisher :- )…fakat  her zaman daha iyisi ve beni düzene sokması için ! ! uzun süredir bilgisine danıştığım ve güvendiğim Aysen Solak ile çalışmaya başladık.

İnsan kendini bir coacha emanet edince gerçekten rahat ediyor :- ) #coachcomfort

L’Échappée Belle  Ultra Trail yarışında üç ayrı parkur var..144km,85km,57km,yarış Fransa’da geçiyor.

-144km parkuru 11.100+ eg

-85km parkuru  6050+ eg

-57km parkuru 4100+ eg

Parkur Seçimim-57k,4100 +eg

Yoğun çalışma tempomla şekillenen antrenman düzenim,antrenmanlara ayırdığım haftalık toplam saati gözönüne alarak km ve eg si daha fazla olan  bir parkura kayıt olmam daha fazla yürüme ve daha az koşma olarak sonuçlanacaktı…katılayım,kosayım,bitireyim çok fazla hırpalanmadan sezona devam edeyim kafası ile 57km parkuruna kayıt oldum.Oldukça doğru bir karar olduğunu yarışı tamamlayınca da kanaat getirdim.

Her yeni katıldığımız yarış yeni heyecan, yeni riskler demekti…Daha önce katıldığınız bir yarışı tekrar koşmak ise büyük konfordu.

Yarışda her parkurun start noktası farklıydı;fakat yarış kiti dağıtımı Fransa’nın Aiguebelle kasabasında yapılıyordu.Benim yarışacağım 57k parkurunun startı 1 eylül tarihinde idi.10 ağustos tarihinde iş yerinde yıllık izne çıkmıştım.İlk başta Türkiye’nin güzide beldelerinde dolaştım, antrenmanlarımı ihmal etmemeye çalıştım sonrasında yarışa bir hafta kala Fransa Paris’e geçtim.Paris’de turistlik dolaşmalarda oldukça yoruldum.Her gün, gün içinde 10km yürüyüp, sabahda erkenden kalkıp 10km  koşu antrenmanı yapıyordum ve yarışa 3 gün kala  sol dizimin dış tarafında ciddi bir ağrı oldu :/ (coach senden bağımsız gelişti bu kısımlar) Hemen o bölgeye kinesio yaptım ve hareketliliğimi olabildiğince minimuma çektim.

372f33a0-d814-4689-88aa-c2c075c74dd3

Aiguebelle’ye ulaşmam zor olmadı.Paris’den 30 ağustos tarihinde ayrıldım.Paris-Lyon-Aiguebelle güzergahını 2 trenle aldım.

thumbnail_IMG_0373

Yarışa Oğuzhan Öztürk (57k),Mevlüt Kabadayı(57k) ve İrem Meri (144k),İsmail Eren(144k) de kayıtlıydı.İsmail  yaşadığı bir terslikten ötürü yarışa katılamadı. (üzgünüm dostum)

Fransa Paris’te bulunduğum süre boyunca hava genelinde serin idi,Aiguebelle’de de 29 ağustos akşamı fırtına çıktığı haberini İrem’den almıştım.İrem hepimizden önce yarış alanına varmıştı.

Kalınacak yer için de Aiguebelle’ye 15km uzaklıkta hostel ayarlamıştım ve buraya  taksi ile gelebilirim diye planlamıştım;fakat Aiguebelle’ye vardığımda ulaşımı kolaylıkla çözemeyeceğimi gördüm.Küçük bir kasaba idi ve ulaşım sadece buraya tren ile sağlanıyordu.Kaldığım hostelden buraya ulaşmak neredeyse bir saatimi alacaktı.Bu çok da makul değildi.

Hemen b planına geçtim :- ) Organizasyon sporcular için çadır alanı ayırmıştı,çadırım yanımda yoktu :- )

Hemen c planına koştum. Organizasyon kapalı spor salonunu sporcular için ayırmıştı,spor salonu sıcaktı,sedir atılmıştı tam bana göreydi :- ) uyku tulumum da  yanımda yoktu;fakat sorun olmaz diye düşündüm…

thumbnail_IMG_0388

30 Ağustos Aiguebelle,

Aiguebelle’ye vardım,ilk işim yarış kitimi almak oldu.Ardından çantamı spor salonuna bıraktım.Çevreyi turladım oldukça küçük,yeşilin içinde sakin bir kasabaydı.

thumbnail_IMG_0383

thumbnail_IMG_0384

144km koşucuları 31 Ağustos günü , 85km ve 57km koşucuları 1 Eylül günü start alacaktı.Benim  varmamdan birkaç saat sonra Oğuzhan ve Mevlüt de yarış alanına varmıştı.Türkiye ekibi tamamlanmıştı,geriye sadece koşmak kalmıştı :- )

30 ağustos günü oldukça yorgun olduğumdan spor salonunda dinlenerek vakit geçirdim.Sedire uzandım,eur çılgın seviyelerde olduğundan her zaman ki gibi marketten atıştırmalık bir şeyler almıştım.Bir taraftan atıştırıyor bir taraftan da müzik,sosyal medya, bolbol hikaye paylaşımı yapıyordum :P…Bizim yarışımızla aynı zaman diliminde UTMB yarışı da koşulacaktı,oradaki arkadaşlarımı da takip etmeye çalışıyordum.Bayağı yoğundum anlayacağınız :- )

Erken bir vakitte uykuyu daldım,gün içinde oldukça sıcak olan spor salonu ilerleyen saatlerde oldukça soğumuştu üstümde bir şey yoktu  kıyafetlerim ile uzanmıştım,çok üşüdüm…

Isınmak için beni ısıtıcak güzel şeyler düşünmeye çalıştım İrem’in yarış için spor salonundan ayrılması gibi :- )

Ve en sonunda İrem saat 03.00 am gibi  sporcuları yarışın başlangıç noktasına götürecek araçlara binerek uzaklaştı….

31 Ağustos Aiguebelle Yeniden Doğuş,

Saatlerce donan ben İrem’in uyku tulumuna yerleşmiştim nasıl bir mutluluk anlatamam.Dizimdeki ağrı devam ediyordu bir de üstüne grip olur isem şahane olacaktı :- )

Not:Geç vakitte spor salonuna battaniye getirmişler sabah farkettik…

thumbnail_IMG_0427

31 ağustos günü de aynı şekilde devam ettim…. yattığım yerde beslenme,müzik,sosyal medyayı takip etme….Dizim dinlendiğimden daha iyi durumdaydı…

1 Ağustos Aiguebelle’den Ayrılış Allevard’a Varış,

1 Ağustos sabahı yarışın start noktası olan Allevard kasabasına organizasyonun araçları ile vardık.Yurtdısında katıldığım çoğu yarışda olduğu gibi bu yarışta da start noktasında  karnaval havası hakimdi.Tabii ki biz Türkler hızlıca ortama adapte olduk :- ) Ayrıca kit alımı da Allevard’da halen devam ediyordu.

thumbnail_IMG_0449

thumbnail_IMG_0450

1 Ağustos saat 09.00am 57km Yarışçıları Start

Saat 09.00am Allevard’da start aldık.

57km,4100+eg lik yarışımız başlamıştı.Üniversite sınavlarına giriyormuşum heyecanı her zaman ki gibi benleydi  ve cutoff a girecekmişim telaşıyla yarışlara başlıyordum;ancak yarışın 10.km’sine geldiğimde sakinleşmiştim.

Yarışın ilk 10 km’sinde tırmanış vardı hiç durmadan yükseliyorduk,rakım arttıkça doğa daha da güzelleşiyordu.Rakımı yüksek olan diğer yarışlarda olduğu gibi yükseldikçe hava serinlemiş ve ortama iyicene sis hakim olmuştu.Yarışın 10.km sine kadar tam konsantre tırmanış yaptım,su tüketimim hava serin olduğundan fazla olmadı,sadece olips şekeri ile yarışın ilk cp noktasına vardım.Bu ilk 10km arazi yapısı açısından daha rahat gidebileceğiniz bir zemine sahipti.Bu noktaya kadar kıyafet olarak tsirt ve kollukla gelmiştim;fakat kontrol noktasında ceketimi giymeyi planladım.

thumbnail_GPTempDownload

thumbnail_GPTempDownload (1)

10.km’deki ilk kontrol noktasına  vardığımda yanımda gıda olarak çok fazla bir şey almadığımdan(yazının sonunda detayları belirteceğim) hemen beslenmeye başladım.Sıcak noodle vardı ve hava soğuk olduğundan çok iyi gelmişti.İki kap noodle yedim.Cp’de iyicene beslendikten sonra cebime kuruyemişleri atıp,elime de bir muz alarak ilk cp’den ayrıldım,sanırım 10dk kadar cp’de kalmıstım.

10.km’den sonra keyfim yerine gelmişti telaşım azalmış,doğayla daha da bütünleşip, ruhen dinginleşmiştim.

Parkurun 2.kontrol noktası 26km idi.İlk cp’den sonra parkur tamamiyle değişmişti oldukça dik eğimli çıkışlar aynı şekilde oldukça dik eğimli inişler,çoğunlukla single trackler,solumuz boşlukta kalacak şekilde tehlikeli geçiş noktaları(bu noktalarda halatta kullanılmamıştı) irili ufaklı kayalık bir zeminde koşmaya çalışıyordum.Yarıştan bir gün önce oldukça çok yağmur yağdığından kayaların üstü kaygan idi.Dik eğimli çıkışlar vakit aldığından inişlerde olabildiğince hızlı inmeye çalışıyordum.Bu inişlerde 2 defa düştüm,fakat bir sorun yoktu çamura bulandım biraz.1.cp ve 2.cp arası mesafe fazlaydı ve suyumun tükendiği noktada organizasyonun belirttiği noktadan doğal kaynak suyu doldurduk,tüm detaylar düşünülmüştü ve parkurdaki işaretlemeler ise kusursuzdu.

26.km’deki ikinci cp’ye geldiğimde biraz yorulmuştum kayalık single track bir rotada ilerlediğimden ayağım ayakkabının içinde sağdan sola çok fazla kaymıstı bu da sürtünmenin fazla olmasıyla birlikte sol topuğumda su toplaması yapmıştı.Neyse bunlar önemli olmayan ufak detaylardı. 2.cp’de de bu sefer sıcak mercimekli noodle yedim,iki kap.Portakal,limon,kuruyemiş,cola ne var ise tükettim.Beslendikten sonra kendimi daha iyi hissetim.Cp’den çıkarkende elime atıştırmalık bir şeyler aldım.Diğer cp 44.km’de olduğundan üstümde sırılsıklam olan tsirt ümü çıkartıp uzun kollu içliğe geçtim.Yarışta cp sayısı az ve aralarındaki mesafe oldukça fazlaydı;fakat hiç bir şekilde susuz kalmadım rotanın belli noktalarda doğal kaynak suyuna vardı.

thumbnail_GPTempDownload (2)

thumbnail_GPTempDownload (3)

26.km cp’sinde 15 veya 20 dk kaldım.Buradan ayrıldıktan sonra dik eğimli bir çıkıştan sonra dik eğimli inişler başlamıştı.Hızlı iniş yapayım derken kayanın üstünde kayıp belimi kayaya çarptım şanslıyım ki kafamı kolladım :/ Hiçbir yarısta bu kadar kötü düşmemiştim.Kalktım hemen belime dokundum biran kanadığını düşündüm bir şey yoktu;fakat adım attıkca acıyordu.Bu kaza yarışın 30.km’sinde olmustu tam da yarısında biraz toparlanmak için yürüdüm.Sonrasında 44.km’deki son cp’ye kadar hızımı azaltmak zorunda kaldım,ne zaman hızlansam ağrım artıyordu.Bu şekilde 44.km’deki kontrol noktasına geldim.Kontrol noktasında sağlık uzmanlarına belimi gösterebilirdim ama vakit kaybetmek istemedim ve hava da kararmak üzere olduğundan beslenip,kafa fenerimi takıp yola koyuldum.Ağrım vardı ama bir şekilde ilerliyordum.Açıkcası son cp’den sonra belimi falan sallamadan hızımı iyicene arttırdım artık finishi görmek ve o çanı çalmak istiyodum.

Karanlıkta koştum koştum ve finishe girip çanı çaldım,öptüm duygusal anlar :- )

484f1448-6eed-4636-bf7b-a4516a70da8d

L’Échappée Belle  Ultra Trail yarışı doğası ve parkur olarak muhteşem.Yarışta organizasyon çok iyi iş çıkarmış,büyük emek var.İşaretlemeler şahane bir kez saatimdeki yüklediğim rotaya bakmadım.Parkur oldukça teknik(sponsor dynafit dikkat :- ) şuana kadar koştuğum en sert ve zorlu parkurdu.Zoru severim diyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Yarışa katılma cesaretini gösteren ve bu macerayı benle paylaşan tüm arkadaşlarımı teşekkür ve tebrik ederim.(İrem Meri,Oğuzhan Öztürk,Mevlüt Kabadayı)

Suunto Ambit3 Peak Verisi:

Distance:58.93k

Elevation gain:4371m

Time:14.59

Beslenme:

Çantamda 1 paket olips şeker,1 adet Gu energy gel,1 adet tadım sportif bar vardı.Enerji jelini son 10km kullandım.Cp’lerden beslendim.

Kıyafet:

Salomon tsirt,Salomon kolluk,X-bionic Tight,Compressport Calf,Hokaoneone SpeedGoat2 ayakkabı,Montane Jacket,Salomon Şapka,Salomon Slab 12l Çanta,Columbia içlik,The North Face Eldiven,Fizan Baton,Led Lenser Mh10 kafafeneri

Evet sıradaki 😉

2 Replies to “L’Echappee Belle Ultra Trail Yarış Raporu”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s